Amerika Kapitány: Szép új világ / Captain America: Brave New World

Érdekes, hogy annyi előre felvezetett vagy már meglévő karakter közül a Disney mégis inkább egy negyedik Amerika Kapitány-filmet készített el úgy, hogy közben történt egy staféta-átadás is. Bár személy szerint a Kapitány-trilógia nálam magasan a jobb MCU-filmek között van, de biztos, hogy szükségünk van egy újabbra, méghozzá Chris Evans nélkül?
A történet A Sólyom és a Tél Katonája című MCU-minisorozat után veszi fel a fonalat, amiben Sam Wilson elfogadja, hogy már nem a Sólyom többé, hanem igenis, ő az új Amerika Kapitány. Thaddeus "Thunderbolt" Ross tábornokot megválasztják Amerika új elnökének, majd megkéri Samet, hogy szervezze újra a Bosszúállókat. Az elnököt azonban merénylet éri, ami után nyomozni kezd az új "Kapi", így egy olyan összeesküvésbe csöppen, amiben feltűnik egy új terrorszervezet, egy 17 éve nem használt gonosz, egy új Vörös Özvegy, na meg egy Vörös Hulk is...

Bonyolultnak tűnik a sztori? Pedig ez még csak dióhéjban van összefoglalva. Ugyanis talán ez a legnagyobb hiába a filmnek: minden akar egyszerre lenni a két órás játékideje alatt, de végül csak egy kapkodós tempóban elmesélt, kissé kusza sztorit kapunk, ami nem mellesleg tele van logikai bakikkal, még Marvel-mércével nézve is.
Mire bemutatásra került, hét (!!!) különböző író dolgozott a forgatókönyvön, egyes híresztelések szerint újra kellett forgatni a film felét, annyira borzalmasak voltak a visszajelzések a tesztvetítések és emellett még Harrison Forddal sem volt könnyű együtt dolgozni. Ez pedig teljes mértékben meglátszik a végeredményen.

Julius Onah, a rossz emlékű Cloverfield Paradox rendezője sajnos kevés volt egy ekkora költségvetésű film levezénylésére. Ugyanis nem csak a forgatókönyvön vérzik el a film - amin ő maga is dolgozott -, hanem az akciójeleneknél is. Szemmel láthatóan hatalmas visszalépés történt ezen a téren, főleg az előző MCU-mozikhoz képest.
A rendező, mintha nem bízott volna a színészeiben és a kaszkadőrökben, a harcjelenetek az élvezhetetlenségig szét vannak vagdosva, hiába volt meg hozzá a jó koreográfia. Ez pedig egy akcióorientált látványfilmben elég nagy csalódás.

Bár hatalmas hibáktól vérzik el a film, a sok negatívum mellett viszont akad egy hatalmas pozitívum is, aki nem más, mint Anthony Mackie. A legnagyobb kérdés az volt a filmmel kapcsolatban, hogy Mackie van annyira karizmatikus, hogy Chris Evans méltó utódja lehessen?
A válasz pedig: igen. Ha ugyan nem is ér fel Evans Kapitányához és talán az elején még szokni kell kicsit a váltást, de ahogy pörög a film, úgy válik a karakter és Mackie Amerika Kapitánnyá, aki simán elviszi a hátán a filmet és remekül helyt állt a két órás játékidő alatt.

Végszó
Hiába oldják meg remekül a staféta-átadást és válik Anthony Mackie az új Amerika Kapitánnyá, még ő sem tudja megmenteni ezt a filmet. Az Amerika Kapitány: Szép új világ minden akar lenni, de végül csak egy néha jó ötletekkel operáló, de összességében inkább túlzsúfolt történetet elmesélő szuperhősfilm lett, amiben még az akciójelenetek is bántóan semmilyenek. Szép új világ helyett inkább felejthető új folytatás...